Send artiklen DEBAT: Handicap bør ikke give automatisk ret til købesex til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

DEBAT: Handicap bør ikke give automatisk ret til købesex

Det er hverken holdbart eller forsvarligt at bibeholde en løsning, som består i en hurtig opringning til det lokale bordel, skriver Birgitte Graakjær Hjort.

- colourbox.com

6 debatindlæg Hold mig opdateret

Det er uværdigt, at man forsøger at løse udfordringen med handicappedes behov for nærhed og intimitet med en hurtig dosis købesex, skriver Birgitte Graakjær Hjort

Skal pædagoger på institutioner for udviklingshæmmede og handicappede kunne ringe efter en prostitueret – ligesom man ringer efter en pizza – hvis en beboer ønsker det, eller personalet skønner, at den pågældende beboer vil have glæde af det?

Som det er nu, er ”hjælp til at kontakte en prostitueret” tilladt ifølge Socialministeriets vejledning til kommunerne fra 2001. Røster i regeringen ønsker imidlertid at ændre i vejledningen, så det ikke længere er tilladt for offentligt ansatte at kontakte prostituerede på vegne af handicappede medborgere.

LÆS OGSÅ: Dilemma: Har handicappede ret til sex?

I KFUK’s Sociale Arbejde har vi længe ment, at teksten i vejledningen bør ændres. Ikke for at komme efter vores handicappede medborgere, men fordi mange prostituerede selv er socialt marginaliserede, og efter vores mening er det ikke etisk forsvarligt, at man søger at løse en udsat gruppe menneskers problemer ved at udnytte en anden udsat gruppe.

Annonce
Selvfølgelig har handicappede medborgere på en institution ret til et sexliv ligesom alle andre. Der er bare ingen – heller ikke handicappede – der automatisk har ret til at have sex med et andet menneske. Heller ikke, selvom man er handicappet. Eller gammel. Eller rødhåret. Eller føler et særligt behov. Eller alt muligt andet.

DET ER UVÆRDIGT – både for den handicappede og for den prostituerede – at man forsøger at løse udfordringen med handicappedes behov for nærhed og intimitet med en hurtig dosis købesex fra en prostitueret kvinde, der udelukkende møder op og ”løser opgaven”, fordi hun får penge for det.

Nærhed og intimitet er ikke en handelsvare, man bestiller ligesom en købepizza. I stedet bør vi som samfund forsøge at nedbryde det tabu, der eksisterer om handicappede og seksualitet, og plejepersonale og pårørende bør rustes langt bedre til at acceptere og skabe rammer og betingelser for, at beboere på plejehjem og institutioner kan skabe relationer til ligesindede.

Jeg er naturligvis klar over, at dette er en udfordring, hvis man er svært fysisk handicappet. Men det er hverken holdbart eller forsvarligt at bibeholde en løsning, som består i en hurtig opringning til det lokale bordel. Derfor hilser vi regeringens initiativ velkomment.

Birgitte Graakjær Hjort,

formand for KFUK’s Sociale Arbejde, sognepræst og ph.d.,

Thorshavnsgade 2,

Aarhus N

FACEBOOK: Bliv ven med etik.dk

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Nej til forbud

Per Erik Rønne, publiceret d.02/02 10:35 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: DEBAT: Handicap bør ikke give automatisk ret til købesex
Fuldt ud lige som jeg som et raskt og rørigt menneske ikke har ret til at få pudset vinduer, så har en handicappet heller ikke ret til at modtage seksuelle ydelser; ellers måtte dette arbejde jo ligge i hjemmeplejen.

Og fuldt ud som jeg har ret til at få pudset vinduer, hvis jeg mod betaling kan få et andet menneske til at gøre det, har en handicappet naturligvis også ret til at indgå en aftale med en prostitueret.

Jeg ser at Birgitte Gråkjær Hjorts indgangsvinkel er feministisk, idet hun går ud fra at en prostitueret nødvendigvis må være af hunkøn. I debatten om et forbud mod 'købesex' drejer det sig da også kun om et forbud mod køb af seksuelle ydelser leveret af piger eller kvinder. Selv om alle undersøgelser viser at over halvdelen af de prostituerede er unge drenge, typisk i 20'erne, med kunder af begge køn, så at prostitution skulle være særligt nedværdigende for det kollektive hunkøn, Quinden, må være en fordom der kun findes blandt feminister af begge køn.

Jeg skal i øvrigt understrege, at jeg ikke deler det menneskesyn der af andre kræver, at de må leve i livslangt cølibat, medmindre der er mennesker der helt frivilligt, og uden beregning, vil have sex med dem. For hvad er det det lægger op til?

At folkekirken skulle etablere et korps af diakoner og diakonisser, der skal 'stilne de sultnes sult'? Og et tilsvarende korps af munke og nonner i den vestromersk-katolske og den østromersk-ortodokse kirke? Ren absurditet.

Man kan diskutere om handicapmedhjælpere skal have pligt til at hjælpe handicappede med at få kontakt til prostituerede. Men jeg har svært ved at se relevansen af at indføre et direkte forbud, som man har gjort det i Københavns Kommune.

Men et landsdækkende forbud vil da nok have samme effekt som forbudet har haft i København. De politikere der stemmer for vil komme til at føle sig så dejligt selvgode selvgode ...
Del Link

Ingen har ret til sex med et andet menneske, men alle har ret til at indgå en sexaftale.

niels, publiceret d.02/02 16:45 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: DEBAT: Handicap bør ikke give automatisk ret til købesex
Det er ubehageligt at en sognepræst og ph.d, der oven i købet er formand for KFUk's sociale arbejde, mener sig berettiget til at have en særlig ret til at bestemme, at en handicappet person, skal have andre (mindre) rettigheder end en person, der ikke har fået betegnelsen handicappet.
Det er selvfølgelig i orden, at have en etisk begrundet holdning til prostitution, og være imod den form for sexaftale mellem mennsker. men det er dybt uetisk og nedgørende at koble det sammen med, at en person er handicappet.
Men tidens trend er tilsynladende, at det er ok at begrænse andres adfærd blot man kan pådutte pågældende en negativ betegnelse (f.eks ryger) eller en diagnose (handicap).
Det gør det yderligere ubehageligt, når Birgitte Gråkjær bruger sine fine titler for at sikre sine synspunkter autoritet.

Niels Vissing Jakobsen, pensionist.
Del Link

ET SJÆLDENT SUNDT MENNESKESYN

Minos, publiceret d.03/02 10:40 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: DEBAT: Handicap bør ikke give automatisk ret til købesex
Sikke hadefulde debatindlæg. Der er vist nogen, der bliver trådt for nær. Og så sammenligner man seksuelt misbrug mod betaling med et stykke rengøringsarbejde. Og kæfter op om feminisme, i mangel på argumenter. Det ligefrem oser af foragt for de mennesker, sexindustrien ødelægger.
At det offentlige ikke længere skal stå til rådighed som formidlingsbureau mellem bordeller og deres kunder er hensynsfuldt overfor såvel plejepersonale, kunder og prostituerede.Tak til Birgitte Gråkjær Hjort for at fremholde et sundt menneskesyn. Det er tydeligt, at KFUK's Sociale Arbejde er tæt på ofrene for den platte forbrugermentalitet, der kommer frem her i debatspalten.
Del Link

prostitution er uværdigt og nedværdigende for alle

swl, publiceret d.03/02 19:22 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: DEBAT: Handicap bør ikke give automatisk ret til købesex
"Det er uværdigt, at man forsøger at løse udfordringen med handicappedes behov for nærhed og intimitet med en hurtig dosis købesex."

Tak til Birgitte Gråkjær Hjort.

Jeg vil gå videre og sige, at det er er både uværdigt og nedværdigende, at vi i Danmark tillader både fri pornografi og fri prostitution. Jeg vil også sige, at det er at nedværdige handicappede at tro, at de til forskel for andre mennesker ikke skulle kunne leve uden at have med prostituerede at gøre.

Ingen mennesker kan leve uden kærlighed, men mennesker kan sagtens leve uden pornografi og prostitution, som ødelægger ethvert menneskeværd både hos den, der er i branchen og den, der benytter den. Og som forøvrigt ødelægger ethvert samfund, hvor kærlighedslivet som i Danmark forsøges perverteret nærmest til ukendelighed.

Yderligere er vores samfund efterhånden blevet så gennemsyret af en så pervers og umenneskelig moral, at end ikke vore børn og unge kan være i fred og få lov til at vokse op i uskyld.
Del Link

Er der nogen der ved hvad de taler om?

Bjørn Valstrøm, publiceret d.04/02 07:24 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: DEBAT: Handicap bør ikke give automatisk ret til købesex
Jeg gad vist om der er nogen der har undersøgt de negative konsekvenser af prostitution? For slet ikke at tale om en undersøgelse af de positive konsekvenser.
Et udsagn som "... pornografi og prostitution, som ødelægger ethvert menneskeværd både hos den, der er i branchen og den, der benytter den. Og som forøvrigt ødelægger ethvert samfund, hvor kærlighedslivet som i Danmark forsøges perverteret nærmest til ukendelighed" er ganske tankevækkende.
Det er en spændende tanke at "pornografi og prostitution ødelægger ethvert samfund".
Findes der samfund som ikke er blevet ødelagt af pornografi og prostitution? Kan man se på et samfund at det er blevet ødelagt?
Meget tyder på at prostitution er lige så gammel som mennesket selv. Det er desuden et erhverv og en beskæftigelse som næppe bliver flyttet endegyldigt til lande med lave lønninger. Der vil givetvis stadig være masser af lave i Danmark for mennesker der er villige til at prostituere sig.
Del Link

Ingen har ret til noget. Men alle skal have en mulighed.

Lars, publiceret d.05/02 21:19 (for 4 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: DEBAT: Handicap bør ikke give automatisk ret til købesex
Det er utroligt, at høre nogen sammenligne en prostitueret med en pizza. Manglende respekt og forståelse for andre mennesker? Som sognepræst og formand for KFUK’s sociale arbejde, kan det ikke passe.

Fælles for personlig pleje/hjælp og et materialistisk køb er, at de koster noget. Ellers har de intet med hinanden at gøre.

Personlig pleje og hjælp er f.eks.: hjemmehjælp, tandlæge, psykolog, massør, sexolog, læge, frisør, sexarbejder (prostituerede), terapeut, rådgiver.

Et materialistisk køb, er noget du tager med hjem, som madvare og alle mulige genstande.

Alle mennesker er meget forskellige. At opleve kærtegn og sex, er ingen selvfølge eller ret.

Mennesker, som har svært ved at tiltrække det modsatte køn, kan være rigtig gode til mange andre ting. Fungere fint i erhvervslivet, socialt og på mange andre måder. Det er ikke kun nogle handicappede, som har svært ved, at tiltrække det modsatte køn.

Måske er det ikke muligt at finde en kæreste, som har lyst til sex. En anden mulighed for at opleve sex og kærtegn er sexarbejderne. Det er ingen ret. Kun en mulighed. Sexarbejderen kan sige nej, som alle andre. Sandsynligheden hos sexarbejderen er sandsynligvis større, fordi relationen er meget afklaret som kunde/behandler. Det kan bevare troen på at det er muligt.

Et ægteskab øger muligheden for at opleve kærtegn og sex. Men, det er ingen ret!

I et samfund er det vigtig, at vi hjælper hinanden. Respektere andre, som gør noget for andre. Enten som erhverv eller frivilligt. Alle har langt fra samme forudsætninger for, at opleve kærtegn og sex. Det er vigtigt at bevare troen på det og leve med de muligheder der er. Holde sit seksualliv ved lige og mærke følelsen af, stadig og være en kvinde eller mand. Glæde sig over alt det andet, som man er god til. Få det bedste ud af livet, ud fra de forudsætninger som er. Livet er meget andet end kærtegn og sex.
Fysisk kontakt betyder noget for de fleste for at trives.

Alle kunder har en årsag til at søge hjælp hos en sexarbejder. Ellers kom de ikke. For at forstå prostitution, er det nødvendigt, at sætte sig ind i årsagerne og den hjælp kunderne får.

Det samme gælder for den del af prostituerede, som ser realistisk på det, som sexarbejde. Deres erhverv hjælper mange. Deres største problem, er manglende opbakning og accept fra samfund og myndigheder. De bliver nærmest stemplet, som ”sociale problemer”. JA! Det er skadeligt. Men at bruge det, til at udstille og nedgøre dem yderligere, som ”sociale problemer”, er kun en ond cirkel.

Mange erhverv og forhold er langt fra en lyserød sky. Der er mange svære problemstillinger, som kan være svære at takle. Under alle omstændigheder gælder det om, at påvirke samfundet, så flere trives bedre. Bakke op om dem, som gør noget for andre.

Prostitution kan være rigtig svært at forstå for dem, hvor kærtegn og sex, altid har været let helt naturligt og aldrig har været et problem.
Som sognepræst er forudsætninger gode. Kristendommen overordnede formål er vel, at påvirke samfundet og hjælpe hinanden, så alle trives bedst muligt.

Det vil hjælpe meget, at accepterer sexarbejdere og kunder, som mennesker og ikke som ”sociale problemer”. Bakke op om mere information, åbenhed, vejledning, accept, rettigheder og bedre forhold.
Det er bedre og tage udgangspunkt i det bedste og trække resten den vej, frem for at tage udgangspunkt i det værste og trække resten den vej.

Vi har alle særheder, svagheder og styrker. Sexarbejder og kunder, kan være mindst lige så gode, som alle andre.
Del Link

flexblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​