Ritzau |
23. januar 2012
MED AFSTEMNING: Skal drabsmænds ytringsfrihed begrænses? Norges justitsministerium overvejer en lovændring, der skal forhindre drabsmænd i at tjene penge på bøger
Norge overvejer at indføre en ny lov, som skal forhindre, at drabs- og voldtægtsmænd tjener penge på at skrive om deres forbrydelser.
Det sker, efter at det er blevet kendt, at massemorderen Anders Behring Breivik i fængslet er i gang med at skrive en bog om sin ideologi og om de i alt 77 drab, han begik på Utøya og i Oslo 22. juli 2011.
FOKUS:
Anders Behring Breivik og Utøya-tragedienI USA findes en lov, der ikke direkte forhindrer forbrydere i at skrive bøger, men som medfører, at alle indtægter konfiskeres, så hverken forfatter eller forlag tjener på bogsalget.
Det har fået det norske justitsministerium til at overveje en lignende lov, skriver Dagsavisen.
LÆS OGSÅ:
Er det i orden at dramatisere Breiviks manifest?I Norsk Presseforbund er der dog skepsis over for, om det er nødvendigt at indføre en ny lov.
- Det må være forlagsbranchens ansvar at have en tilstrækkeligt høj etisk standard til at undlade at udgive sådanne bøger, siger generalsekretær Per Edgar Kokkvold.