Hele denne sag stinker af spin.
Det hævdes at der er udleveret 500 fanger til irakerne, i stedet for tidligere oplysninger om at det kun har drejet sig om 200. Men der skelnes tydeligvis ikke mellem om de pågældende var blevet anholdt af danske tropper, eller af andre i aktioner, hvori der også indgik danskere.
Det hævdes at folketinget er blevet ført bag lyset af den tidligere regering, og som dokumentation herfor kommer man med dokumenter, hvori store afsnit er blevet skjult af sort tusch. Hvem ville dog lade sig føre bag lyset af sådanne dokumenter? Og er det virkelig fuldstædig umuligt at finde frem til den tekst der står under tuschen, hvis det er originalen man har, og ikke blot en fotokopi af det allerede censurerede dokument?
Endelig. Hvordan kan det være at jeg som en ganske almindelig privatperson udmærket har vist at man fra dansk side har omgået konventionerne ved ikke at tage fanger? Ved at sørge for at ikke-danskere (briter, irakisk politi) har foretaget selve anholdelserne.
Hvad havde alternativet i øvrigt været? At medbringe et dansk fængsel til Irak, og bringe det hjem til Danmark efter afsluttet aktion, inklusive fanger? At løslade fangerne så de kunne genoptage deres terrorvirksomhed?
Eller blot at holde hænderne rene, og lade andre gøre det nødvendige?
Jeg vil hævde at der i denne sag ikke er andet end spin, at alle der har ønsket at vide hvad der foregik har kunnet finde ud af, herunder ikke mindst MFere, og at pressens troværdighed er på spil, når den som et kobbel ulve der lugter kristenblod, lader den individuelle tænksomhed liggende på natbordet.
Ja, billedet passer jo også perfekt på overfaldet på Løkke, på Glyptoteket. I Helle Thorning Schmidts skattesag.



