Send artiklen Regeringen vil begrænse spekulation i mad til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Regeringen vil begrænse spekulation i mad

Tørke flere steder i Afrika gør det endnu sværere at dyrke mad. Her i Kenya

- Jakob Dall/Scanpix Denmark

Kommenter Hold mig opdateret

MED AFSTEMNING EU bør gøre som USA og sætte begrænsninger på spekulation i korn, mener erhvervsministeren. Det vil være en stor hjælp for verdens fattige, lyder det fra Folkekirkens Nødhjælp

Har finansspekulanter et medansvar for højere fødevarepriser?
 
Det skal være slut med en ukontrolleret spekulation i fødevarer på børserne i Europa.

Derfor vil Danmark arbejde for, at EU indfører restriktioner på de finansielle markeder. Sådan lyder holdningen fra erhvervs- og vækstminister Ole Sohn (SF) forud for, at Danmark overtager EU-formandskabet til januar.

LÆS OGSÅ: Er det i orden at spekulere i fødevarer?

”Det danske formandskab prioriterer reformerne af den finansielle regulering i EU og vil arbejde for at sikre væsentlige fremskridt i disse sager,” siger Ole Sohn.

Efter at boligmarkedet er kollapset, er investorer i USA og Europa i stedet begyndt at tjene penge på at handle råvarer og især korn på børserne.

De seneste 10 år er spekulativ handel med korn på børserne steget med op til 500 procent. Samtidig melder FN om, at der aldrig er blevet målt højere globale priser på mad.

FN advarer om, at der er en direkte sammenhæng mellem spekulanternes handel og de voldsomt stigende priser på mad, der skaber katastrofale problemer i de fattige lande.

Derfor glæder man sig hos Folkekirkens Nødhjælp over regeringens tilkendegivelse:

”Det er grotesk, at der bliver lavet nogle vældige prisspekulationer, som i sidste ende rammer verdens fattigste. Samtidig rammer det også os som udviklingsorganisation, når vi skal hjælpe folk i hungersnød. Når madpriserne på verdensmarkederne stiger, rækker vores penge til mindre,” siger Henrik Stubkjær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp.

I USA indførtes sidste år en række restriktioner på, hvor meget man må spekulere i råvarer som for eksempel korn.

EU-Kommissionen fremsatte i oktober et forslag, der også skal begrænse handelen.

En vigtig del af de videre forhandlinger om forslaget skal foregå, mens Danmark har EU-formandskabet. Ole Sohn understreger, at det danske formandskab vil arbejde for ”væsentlige fremskridt” i de sager.

Danske banker investerer store summer i råvarer og er derfor nogle af dem, der kan blive ramt af nye reguleringer. Men regeringen har misforstået markedet, lyder det fra bankernes interesseorganisation Finansrådet:

”Det er ikke dokumenteret, at handel med korn på de finansielle markeder betyder højere priser. Derimod skaber det likviditet på markedet og sikrer en mere realistisk prissætning. Derfor er vi som udgangspunkt tilhængere af et frit marked uden restriktioner,” siger cheføkonom hos Finansrådet Niels Storm Stenbæk.

krak@k.dk

Etik side 6
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3

FACEBOOK: Bliv ven med etik.dk

Hold mig opdateret

flexblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​