Send artiklen Dilemma: Skal menstruationer dæmpes med medicin? til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Dilemma: Skal menstruationer dæmpes med medicin?

Er en svær menstruation med humørsvingninger noget, der skal medicineres? Eller vil det være en sygeliggørelse af selve menstruationen?

- Alix Minde/Alix Minde / PhotoAlto

1 debatindlæg Hold mig opdateret

MED AFSTEMNING Ny medicin skal mindske humørsvingninger ved menstruation. Vanvittigt at sygeliggøre menstruation, lyder det fra flere sider

Er svære humørsvingninger i forbindelse med menstruation noget, der kræver medicin?
 
 
 
Er en svær menstruation med humørsvingninger noget, der skal medicineres? Eller vil det være en sygeliggørelse af selve menstruationen?

Spørgsmålet er blevet aktuelt efter at den danske medicinalvirksomhed Lundbeck fornyligt lancerede lægemidlet Premalex på det svenske marked.

LÆS OGSÅ:  Lundbeck får skarp kritik for ny kvindemedicin

Premalex har til formål at dæmpe voldsomme humørsving forud for menstruationen, hvilket ifølge Lundbeck rammer godt fem procent af alle kvinder i den fødedygtige alder.

Men Lundbeck er kun med til at sygeliggøre og stigmatisere ganske almindelige kvinder, lyder det advarende fra flere sider.

"Man tager noget gammelt medicin, som man kender fra tidligere, nemlig antidepressiv medicin, og putter det ned i nogle nye glas, giver det et nyt navn og sælger det til kvinder, som skal have menstruation. Det er så langt ude, så jeg synes egentlig mest, at man skal grine af det. Man gnubber sig i øjnene og tror, at det er første april", siger Lotte Hvas, praktiserende læge og medlem af Det Etiske Råd, ifølge nyhedsbureauet Newspaq.

Lotte Hvas kritiserer samtidig den danske medicinalvirksomhed for at spekulere i penge ved at skabe et billede af svære menstruationer som medicinkrævende sygdom.

"Det er billigere at lave nye patienter," siger Lotte Hvas til Newspaq.

Når Lundbeck lancerer medicinen i Sverige, skyldes det, at den europæiske lægemiddelstyrelse, EMA, netop har godkendt præmenstruelt dysforisk syndrom (PMDS) som sygdom.

Også det er en fejl, mener Birgit Persson, speciallæge i psykiatri og lektor ved Københavns Universitet.

"Selvfølgelig skal de få kvinder, der har store problemer, hjælpes, men at puste menstruationsgener op til en sygdom med egen diagnose er meget problematisk", siger Birgit Persson til Ingeniøren.

”Selvfølgelig skal de få kvinder, der har store problemer, hjælpes, men at puste menstruationsgener op til en sygdom med egen diagnose er meget problematisk.”

Kommunikationsdirektør hos Lundbeck, Anders Schroll, understreger, at Premalex er godkendt til behandling af en anerkendt sygdom, PMDS, og at medicinen kun skal gives til de kvinder, som opfylder kriterierne, skriver Jyllands-Posten.
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med etik.dk

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Dilemma: Skal menstruationer dæmpes med medicin?

Marie, publiceret d.02/11 16:53 (for 7 mnd. siden)
Læs artiklen bag debatten her: Dilemma: Skal menstruationer dæmpes med medicin?
Jeg er 49 år gammel. Jeg fik min förste menstruation da jeg var 13 år. Den sidste uge inden min mestruation og de förste dage i selve menstruations perioden er mit humör så svingende, at jeg nästen virker psykisk ustabil - hvilket jeg absolut ikke er.

Normalt er jeg både afbalanceret og harmonisk. Har et godt liv med en dejlig mand, stor velfungerende familie og dejlige venner gennem mange år. Et job jeg er glad for og en god ökonomi. Jeg elsker at löbe og löber mindst 4 gange om ugen. Jeg er normalvägtig - var sidst forkölet for tre år siden og kan i övrigt ikke huske hvornår jeg sidst har haft influenza eller andre folke sygdomme i samme stil.

Jeg träffer både arbejdsmässigt og privat velovervejede beslutninger baseret på et faktuelt grundlag. Er i bund og grund ikke et udpräget emotionelt menneske.

Men men....

Cirka 10 dage om måneden er jeg fuldständig gråd labil - og kan selvfölgelig ikke give nogen fornuftig forklaring på hvorfor jeg er så ked af det hele. Jeg har MEGET kort lunte i forhold til andre mennesker, jeg er irrationel, jeg er 70 grader varm indeni, jeg SVEDER, jeg har migräne og ondt i hele kroppen.

Jeg kan forholde mig til de fysiske smerter - som jo da til dels kan holdes nede med den receptpligtige medicin som jeg får - men hvordan forholder man sig i 36 år til, at man 10 dage om måneden bliver et fuldständigt andet menneske?

Jeg har väret til et utal af gynäkologer i tidens löb - og har stort set fået samme budskab alle steder - det må du läre at leve med! Jeg er oven i köbet gået så vidt, at jeg på et tidspunkt kontaktede en psykiater, som erklärede mig tindrende normal og velfungerende!

Efter min mening er det helt fantastisk hvis der findes noget der kan hjälpe alle de kvinder der har det som jeg. Det er vel fuldständig ligegyldigt om det er gammel eller ny medicin - bare det hjälper.

Det er muligt at menstruations besvär ikke er en sygdom. Men hvorfor får kvinder som jeg så receptpligtig medicin der fjerner hormon betinget migräne, mindsker blödninger, er stärkt smertestillende mm.?

Til Lotte Hvass og Birgit Persson kan jeg bare sige; hvis I over en periode på 36 år sammenlagt havde brugt over 10 år af Jeres liv som beskrevet ovenfor - så tror jeg at Jeres holdning ville väre lidt mere afdämpet.
Del Link

flexblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​