Send artiklen Rederi: Man er nødt til at forhandle med gidseltagere til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Rederi: Man er nødt til at forhandle med gidseltagere

En 60-årig dansk mand, en 32-årig amerikansk kvinde og en somalisk kollega blev taget til fange under en minerydningsaktion i Somalia i tirsdags. Løsepenge er den eneste udvej, hvis man vil redde folk hjem, mener rederichef. Men Røde Kors nægter konsekvent at forhandle med gidseltagere, hvis organisationens medarbejdere bliver taget til fange.

- MOHAMED DAHIR/Scanpix

Kommenter Hold mig opdateret

MED AFSTEMNING Løsepenge er den eneste udvej, hvis man vil redde folk hjem, mener rederichef. Men Røde Kors nægter konsekvent at forhandle med gidseltagere, hvis organisationens medarbejdere bliver taget til fange



Hvad mener du?

Er det i orden at betale pirater løsepenge for gidsler?
 
Er det i orden at betale pirater løsepenge mod en hurtig løsning, eller giver det blot flere et incitament til at blive gidseltagere?

Dilemmaet spidser til igen efter at tre nødhjælpsarbejdere fra Dansk Flygtningehjælp – en 60-årig dansk mand, en 32-årig amerikansk kvinde og en somalisk kollega – blev taget til fange under en minerydningsaktion i Somalia i tirsdags. I går blev den somaliske kollega i øvrigt anholdt af politiet, mistænkt for at have deltaget i bortførelsen, og mindst fire mænd er blevet anholdt i sagen, skriver Ritzau.

LÆS OGSÅ: Vagtchef hævder at stå bag gidseltagning

”Vi forhandler ikke med pirater,” slår udenrigsminister Villy Søvndal (SF) fast.

Dermed er han på linje med sine forgængere på posten og andre europæiske politikere.

Men det er nødvendigt, hvis man vil have gidslerne hjem i sikkerhed, mener direktør i rederiet Clipper Per Gullestrup.

I 2008 modtog han et opkald fra pirater, der havde kapret et af rederiets skibe og forlangte løsepenge for besætningen. Han allierede sig med rådgivere og indledte straks forhandlinger med piraterne.

”Lige nu er der ikke noget alternativ til løsepenge. Ikke med mindre man vil risikere, at ens folk bliver slået ihjel. Man går ind i en vanskelig forhandlingssituation, hvor man på en måde spiller efter gidseltagernes regler. Det er dem, der har magten i den situation,” siger han.

Rederiet endte med at betale godt otte millioner kroner for at få frigivet besætningen. En beslutning, Per Gullestrup ikke siden har fortrudt.

”Vi fik vores medarbejdere sikkert og forholdsvis hurtigt hjem. Men det er klart, at det sidder i baghovedet, at vi med vores løsesum måske er med til at støtte terrorisme, eller det får endnu flere på Afrikas Horn til at blive gidseltagere,” siger han.

Han forstår godt, at den danske stat af principielle årsager ikke vil forhandle med gidseltagere, pirater og terrorister. Men som firma er det den eneste udvej.

”Faktisk var det en lettelse, at der ikke var yderligere instanser mellem piraterne og os, der gjorde forhandlingerne sværere. Så det var rart, at de danske myndigheder ikke blandede sig,” siger han.

Folkekirkens Nødhjælp afviser derimod at betale løsepenge for deres medarbejdere.

”Vi er generelt imod at betale løsepenge. Det vil gøre vores arbejde langt sværere og gøre vores medarbejdere ude i verden til oplagte mål for gidseltagere og terrorister,” siger Mads Klæstrup Kristensen, der er kommunikationschef i Folkekirkens Nødhjælp.

Han mindes dog ikke, at Folkekirkens Nødhjælp endnu har stået i en situation, hvor medarbejdere er blevet taget til fange.

”Hvis vi en dag skulle stå i sådan en situation, kan jeg ikke afvise, at vi ville forholde os anderledes. Det er en meget svær situation. Men som udgangspunkt er vi imod forhandling med pirater og terrorister om løsepenge,” siger han.

Røde Kors Danmark går skridtet videre og nægter helt kategorisk at betale løsepenge, uanset hvor stor en knibe medarbejderne må være i:

”Vi kan ikke som organisation betale løsepenge for nødhjælpsarbejdere. For vi opererer i alle krisesituationer i hele verden, hvor vi er lette ofre for alle kidnappere, og hvis der stod penge på ryggen af os, ville risikoen for at blive kidnappet stige eksplosivt. De skal vide, at der ikke er nogen penge at hente hos os,” siger Anders Ladekarl, der er generalsekretær i Røde Kors Danmark, til Berlingske Tidende.

Imens følger Dansk Flygtningehjælp nøje den konkrete sag med sine tre medarbejdere. Her vil man hverken be- eller afkræfte, om man vil indlede forhandlinger med gidseltagerne af hensyn til medarbejdernes sikkerhed i den konkrete situation.
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3

FACEBOOK: Bliv ven med etik.dk

Hold mig opdateret

flexblock

2.000 uskyldigt dømte er blevet frikendt i USA

Mor: Hvorfor skal jeg se min søns overfald i tv?

Betjente: Straf til unge har ikke hjulpet

Uberettigede fængslinger koster staten millioner

Tyve har udnyttet tragisk flystyrt

Flertal for at gribe hårdere ind over for grov chikane

Dødsstraf ifølge religionerne

Øje for øje eller straf til gavn

Jeg var nødt til det

Folk talte ikke til os i måneder

Kriminelle klarer sig bedre i godt selskab

Hvor kunne du gøre det?

Når straf og latter følges ad

Hvad er der egentlig galt med dødsstraf?

Eksperter strides om hårdere straf

Ofrene har brug for hjælp - ikke hævn

Staten bøder for forbrydere

Unge fanger isoleres oftest

Regeringen har hævet straffene 47 gange siden 2002

Fodlænker skal aflaste arresterne

Højtiden sætter svigtet og skylden i relief i fænglserne

Hvor går grænsen, når politikere udtaler sig om retssager?

Juletrafik truet af strejke

DILEMMA: Ville du melde dit barn til politiet?

De retspolitiske stramningers æra er forbi

”Fængslet gjorde mig egoistisk”

Hver tredje indsatte er ikke dømt

Ratko Mladic - en såret kriger

Serberne accepterer udlevering af Mladic af nød snarere end lyst

Mladic tog afsked med sin familie inden Haag

Mladic kan udleveres inden fredag

Straf giver ikke tryghed

Straffen skal give mening

En krænkelse af den enkeltes frihed

Folk kan ikke dømmes, før de har begået noget strafbart

En advarselslampe om at noget er galt

Dansk lov om folkedrab duer ikke

USA henretter kvinde

Antallet af indbrud er faldet markant

Nyt tema: Hvorfor straffer vi forbrydere?

Hævnen ligger dybt i de fleste mennesker

flexblock
flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​