Send artiklen Flere søger om at få sen abort til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Flere søger om at få sen abort

Flere kvinder søger om abort efter 12. uge. Læger mener, at det sker efter teknologiske muligheder paradoksalt nok har gjort det sværere at sige ja til et barn med alvorlige lidelser.

- Colourbox.

Kommenter Hold mig opdateret

Antallet af kvinder, der søger om abort efter 12. uge, er på sit højeste nogensinde, viser nye tal. De teknologiske muligheder har paradoksalt nok gjort det sværere at sige ja til et barn med alvorlige lidelser, mener læger

Stadig flere kvinder søger de regionale abortsamråd om lov til at få en abort efter 12. uge. Nogle gør det af sociale årsager, men for langt størstedelen sker det, efter en scanning i 13. eller 18.-19. uge har vist tegn på legemlige lidelser hos fosteret. I 2004 søgte cirka 700 kvinder på den baggrund om at få en sen abort, og siden er antallet steget stødt. Helt nye tal viser, at samrådene fik 945 ansøgninger i 2010, hvilket er det højeste nogensinde.

LÆS OGSÅ: Fælles regler for aborterede fostre på vej

Udviklingen er udtryk for flere ting. Mest af alt er det en følge af stadig flere teknologiske muligheder for at opdage mulige lidelser såsom Downs Syndrom eller alvorlige fysiske handicap, forklarer ledende fødselsoverlæge Charlotte Wilken-Jensen fra Roskilde Sygehus:

”Vi har som samfund valgt at prioritere de muligheder og give forældrene et valg om, hvilken slags børn de gerne vil have. Det valg betyder stadig flere aborter og stadig færre børn med eksempelvis Downs Syndrom, og det kan man mene om, hvad man vil. Vi må bare konstatere, at vi har fået, hvad vi selv har bedt om.”

Annonce
At stadig flere vælger de syge børn fra, sker dog ikke bare, fordi vi kan, men også fordi synet på uperfekte børn har ændret sig, mener hun. Tidligere, da de fleste fik flere børn, var det fuldt accepteret, hvis det ene af de fem børn stak lidt ud. I dag får man to ønskebørn, færdig.

Også praktiserende læge og medlem af Det Etiske Råd, Lotte Hvas, mærker, at der er sket et holdningsskred i forhold til, hvilken type børn vi har lyst til at sætte i verden. Noget af skredet er en del af den naturlige udvikling, der sker med forbedret teknologi. Når den er der, benytter vi den. Men det stigende antal aborter er samtidig udtryk for, at vi har svært ved at undslippe teknologien, siger hun. For når det ikke længere er skæbnen, men forældrene, der selv vælger at føde et handicappet barn, så er der en tendens til at tænke, at det nu er forældrenes skyld.

”Det er simpelthen blevet sværere blot at tage, hvad der kommer, som man gjorde tidligere, og som mange i øvrigt klarede fint. Der ligger nærmest en fordømmelse i at få et barn med Downs Syndrom, for moderen kunne jo bare have valgt en screening. Det er et lidt barskt menneskesyn,” siger Lotte Hvas.

Charlotte Wilken-Jensen vil gerne rette fokus mod de kvinder, der ansøger om sen abort af sociale årsager. Det er ofte kvinder, der ikke ”Hvis vi gerne vil have aborttallet ned, må vi fokusere meget mere på de kvinder, der har det svært og som ender i en graviditet, de ikke kan overskue. Det er her, vi både bør og kan sætte ind,” siger hun.

henriksen@k.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med etik.dk

Hold mig opdateret

flexblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​