Send artiklen Ny kritik af dansk virksomheds rolle i sag om dødsmedicin til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Ny kritik af dansk virksomheds rolle i sag om dødsmedicin

Det danske medicinalfirma Lundbeck, kritiseres for at sælge medicin der anvendes til brug ved dødsstraf af amerikanske fanger.

- Torben Klint/Scanpix Denmark

1 debatindlæg Hold mig opdateret

MED AFSTEMNING Den danske medicinalgigant Lundbeck gør slet ikke nok for at forhindre, at firmaets præparat bruges til at henrette dødsdømte i USA, lyder fornyet kritik

Har medicinalvirksomheden Lundbeck et ansvar for, hvordan virksomhedens produkter anvendes?
 
 
 
Det er kun få dage siden, at den 46-årige amerikaner Cary Kerr blev henrettet ved hjælp af stoffet Pentobarbital i Texas. Han er foreløbig den femte amerikanske fange, der bliver henrettet med et medikament, som produceres af det danske firma Lundbeck.

Medicinalfirmaet har protesteret mod, at flere amerikanske stater bruger midlet til at dræbe dødsdømte fanger med. Men Lundbeck kunne gøre langt mere for at forhindre, at Pentobarbital anvendes til at eksekvere dødsdomme i USA.

LÆS OGSÅ: Lundbeck ved ikke hvad etik er

Det skriver Klavs Birkholm, debattør og tidligere medlem af Det Etiske Råd, i en kommentar i Kristeligt Dagblad i dag. Og synspunktet bakkes op af Amnesty Internationals lægegruppe.

"Via den amerikanske markedsføringslov kan Lundbeck lave en slutbrugeraftale, som indebærer, at de, der aftager stoffet, kun kan bruge det til bestemte formål, som køberen under strafansvar er forpligtet til at respektere," siger Klavs Birkholm.

Han påpeger også, at brugen af Pentobarbital til aflivning af mennesker i virkeligheden er et medicinsk eksperiment, og at Lundbeck derfor kan gøre krav på, at der laves en risikoanalyse af stoffets effekt ved henrettelser, inden det tages i brug.

Pentobarbital er et bedøvelsesmiddel, som blandt andet bruges mod epilepsi. Efterspørgslen efter Lundbecks medikament er steget markant, fordi det middel, de amerikanske fængselsmyndigheder hidtil har anvendt til henrettelser, er blevet trukket ud af markedet.

Ved henrettelsen af Cary Kerr blev Pentobarbital brugt som det første af tre medikamenter til bedøvelse af den dødsdømte. Ved en anden henrettelse i Ohio var det udelukkende Lundbecks medicin, som blev anvendt.

Klavs Birkholm finder det helt utilstrækkeligt, at Lundbeck nøjes med at tage afstand fra de amerikanske fængslers brug af midlet med ord:

"En virksomheds etik drejer sig ikke om udtalelser, men om handlinger," siger Klavs Birkholm og henviser til Helsinki-deklarationen, der indeholder et sæt etiske retningslinjer for forskning og udvikling af lægemidler.

Jakob Mertz fra Amnesty Internationals lægegruppe er enig:

"Vi mener også, at Lundbeck gør for lidt for at forhindre brugen af Pentobarbital, og vi er helt enige i, at Lundbeck burde lave en slutbrugeraftale for at påvirke grossistledet, så medicinen ikke kan misbruges. Vi synes derudover, at Lundbeck skulle mødes med de centrale amerikanske sundhedsmyndigheder for at forhindre misbrug af midlet."

Lundbecks kommunikationschef Anders Schroll afviser kritikken:

"Vi har undersøgt muligheden for at indføre en slutbrugerklausul, men det er ikke praktisk muligt. Vi sælger Pentobarbital videre til en grossist, som leverer til et apotek eller et hospital. Grossisten vil ikke have en chance for at kontrollere, hvad midlet bruges til," siger Anders Schroll, som også forklarer, at det ikke er muligt at lave kliniske forsøg i forbindelse med henrettelser, og at det derfor ikke giver mening at lave en risikoanalyse.

Lundbeck mener heller ikke, at det er muligt at påvirke de centrale amerikanske sundhedsmyndigheder.

"De centrale sundhedsmyndigheder har meddelt offentligt, at de ikke vil forholde sig til medikamenter, som bruges til henrettelser," siger Anders Schroll og fortsætter:

"Vi har rettet henvendelse til flere amerikanske stater for at protestere mod fængslernes brug af vores medikament. Det eneste effektive, vi nu kan gøre, er at trække medicinen fra markedet. Men det ville være en katastrofe for en række patienter med epilepsi, som så ville risikere at blive bragt i livstruende situationer. Det, mener vi, ville være uetisk."

soendergaard@k.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3

FACEBOOK: Bliv ven med etik.dk

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Ny kritik af dansk virksomheds rolle i sag om dødsmedicin

snedsted, publiceret d.11/05 14:22 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Ny kritik af dansk virksomheds rolle i sag om dødsmedicin
Kan en bilfabrik gøres ansvarlig for en trafikulykke i forbindelse med en overhaling på motorvejen med den begrundelse, at fabrikken fremstiller biler, der kan køre hurtigere end 130 km / h ?
Del Link

flexblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​