Send artiklen Rasende Haarder rejser etisk debat til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Rasende Haarder rejser etisk debat

Gik DR for langt med offentliggørelse af interview med rasende Bertel Haarder (V)? Muligvis, lyder det fra Dansk Journalistforbund

- Skærmbillede fra DR's hjemmeside

32 debatindlæg Hold mig opdateret

Gik DR for langt med offentliggørelse af interview med rasende Bertel Haarder (V)? Muligvis, lyder det fra Dansk Journalistforbund

Gik sundhedsminister Bertel Haarder (V) over stregen, da han med det danske sprogs kraftigste udtryk overfusede en journalist fra Danmarks Radio?

Det spørgsmål bliver nu diskuteret vidt og bredt efter at Bertel Haarder (V) i et indslag i TV-Avisen søndag bliver tydeligt irriteret over journalist Kristian Sloths gentagne spørgsmål om en arbejdsgruppe for fedmeoperationer.

SE INDSLAGET PÅ DR'S HJEMMESIDE

Til sidst bliver ministeren så irriteret, at han højrøstet og ivrigt gestikulerende raser over, at DR-journalisten ikke på forhånd har oplyst ham om interviewets præmisser.
 
"Jeg troede, at jeg viste dig et kæmpe hensyn, og så bombarderer du mig med 25 spørgsmål. Jeg kan ikke rumme mere i hovedet, og du har fået dine svar", lød det fra Bertel Haarder, som til sidst går over i endnu kraftigere gloser, direkte rettet mod DR-journalisten.

Annonce
"Røvhul! Dumme svin! Du behandler mig som lort!...Nu kan du rende og hoppe. Jeg vil ikke tale med dig nogensinde igen", lød det fra Bertel Haarder.

Efterfølgende har DR forsvaret offentliggørelsen af interviewet med, at borgerne har ret til at kende til pressens arbejdsmetoder, ikke mindst i lyset af, at politikere i stadig højere grad forsøger at styre kritiske interview.

"Det, der er det mest interessante, det er, at journalisten på offentlighedens vegne stiller et meget relevant spørgsmål, som opfølgning på en pressemeddelelse, som ministeren og ministeriet har udsendt få timer tidligere. Ministeren bliver rasende over, at han ikke har fået spørgsmålet på forhånd, og han bliver så vred, at han faktisk slet ikke får svaret på spørgsmålet", forklarer DR's nyhedsdirektør Ulrik Haagerup på DR's hjemmeside.

Hos Dansk Journalistforbund er man dog ikke overbeviste om, at netop klippet med den rasende sundhedsminister kan forsvares ud fra et hensyn til borgerne. Forbundets næstformand, Fred Jacobsen, peger på, at spørgsmålet om væsentlighed skal opvejes med de menneskelige hensyn.

"Spørgsmålet er, hvor væsentligt det her klip er. Jeg kan godt være i tvivl om, hvad den almindelige seer er blevet klogere på", siger Fred Jacobsen til dagbladet Politiken, hvor han samtidig understreger, at DR er i sin gode ret til at bringe optagelsen "hvis formålet er, at fokusere på magtforholdet mellem politikerne og pressen".

"Men så meget fokuseres der nu ikke på det. Og der kan man også vælge at tage nogle menneskelige hensyn og sige: Hvor fører det her hen?", lyder det fra Fred Jacobsen, næstformand i Dansk Journalistforbund.

Selv erkender Bertel Haarder dog, at han gik over stregen. Efterfølgende har han derfor sendt et brev med en undskyldning til journalist Kristian Sloth, blandt andet med en understregning af, at han burde have lyttet til sin kone, der frarådede ham at tage ud til interviewet på en i forvejen travl dag.

LÆS OGSÅ:  Bertel Haarders undskyldning
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med etik.dk

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

BRAVO, Bertel!

Peter von Kohl, publiceret d.20/12 14:53 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Rasende Haarder rejser etisk debat
I de talrige interviews, jeg har lavet med Bertel, har han ikke én eneste gang bedt om at få at vide, hvad interviewet skulle handle om. Han har tværtimiod elsket, at jeg er gået 'ind til benet' og set det som en udfordring at forklare mig tingenes sammenhæng, set selvfølgelig fra hans side.

Fejlen ved dette interview her er, at Bertel lader sig koste rundt i manegen- alt for længe! Dels burde han have bestilt journalisten hjem til sig og have gennemført interviewet uden for sin egen gadedør, så journalisten frysende blot ville have et eller to svar for så at kunne komme hjem i DR-varmen, dels burde han langt tidligere i interviewet have sagt fra.

Det er, hvad jeg lærer politikere, når jeg har dem til 'medietræning'. Og det betyder korte, præcise og informative interviews - ikke slagtninger á la det, vi nu er blevet DR-tvangsindlagte til at skulle være vidner til.
Del Link

"kravlingprisen"

Bjarne D., publiceret d.20/12 15:02 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Rasende Haarder rejser etisk debat
Ja DR gik alt for langt - det var udelukkende fordi jounalisten ville fremhæve sig selv i jagten på Kravlingprisen.
Del Link

Til DR

Bjarne D., publiceret d.20/12 15:03 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Rasende Haarder rejser etisk debat
smid dog den kravlingprisjæger ud !
Del Link

Bertel Haarder's dårlig karma

Jonas, publiceret d.20/12 15:55 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Rasende Haarder rejser etisk debat
Hvis vi ser på Bertel Haarder ud fra karma begrebet så må manden tydeligvis værre ramt at MEGET dårlig karma, der må værre nok af sager at tage af, men de ufødte ånder fra de tusindvis af kunstig befrugtede børn hvis evt. fremtidige liv han med et pennestrøg fjernede muligheden for, må værre et ganske godt gæt.
Del Link

Enig med Haarder

Kaj, publiceret d.20/12 16:39 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Rasende Haarder rejser etisk debat
i hans beskrivelse af tomgangs-interviewer'en.
I disse Wiki leaks-tider, hvor DR's leder blev nødt til at gå på grund af urent trav - er det vel magtpåliggende at flytte focus lidt.
Før var det Uffe der kraft'edeme ikke ville fotograferes nedefra - nu er det Haarder, der ikke vil fanges "med bukserne nede".
Skal vi til at se frem til at skulle frådse i kunstnere og instruktørers raseri - skænderi og sammenbrud inden forestillingen står fiks og færdig - eller kan vi nøjes med bare at se forestillingen.
Totalt idiotisk at lække intermezzoet !
Del Link

Bag tæppet - ja tak

Christina, publiceret d.20/12 17:03 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Rasende Haarder rejser etisk debat
Jeg kan ikke være mere uenig i denne tråd. Bør man ikke som politiker (eller bare anstændigt menneske i øvrigt) have besindelse nok til at forklare stille og roligt, hvorfor man ikke lige har et svar parat og derefter takke af med et smil? Det er da helt reelt, at indrømme, at man ikke er indblandet på detailniveau i de forskellige ministerier.

Men jeg synes da, at Bertel Haarders opførsel er meget kritisabel. Jeg kunne da aldrig drømme om, at opføre mig sådan om jeg så var på TV eller ej. Jeg tænker da, at det er et integritetsspørgsmål hvordan man opfører sig. Politikere er ikke overmennesker, er jeg klar over, men det er tankevækkende, at en så emotionelt styret mand sidder med lovgivning i vores land. Det virker skræmmende på mig.
Del Link

Sv. Bertel Haarder's dårlig karma

Christina, publiceret d.20/12 17:09 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Rasende Haarder rejser etisk debat
Vil bare lige sige, at nu har Bertel jo ikke fjernet noget som helst med et pennestrøg. Enhver er jo fri til at betale de. ca. 3000 kr. for et forløb med kunstig befrugtning. Hvis man ikke har råd til at prioritere det, skal man nok overveje, om man overhovedet vil have børn.
Del Link

Meget skuffet over Bertel Haarder.

Nederby Jessen, publiceret d.20/12 17:30 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Rasende Haarder rejser etisk debat
Politikere er et jaget folkefærd og bliver ikke altid behandlet efter fortjeneste, men det berettiger ikke til at gå amok, sådan som Bertel Haarder gjorde det forleden med nogle voldsomme vredesudbrud og med ord, jeg aldrig havde forestillet mig kunne komme ud af den ellers så noble, Berthel Haarders mund.

Jeg er rystet over at have hørt et så latrinært ordforråd fra netop Berthel Haarder, som ganske givet har mistet megen respekt hos mange nu. Sagt er sagt og står ikke til at ændre. Jeg er opmærksom på, at Bertel Haarder efterfølgende har været ude med en undskyldning og det er også godt nok. Men tilbage står, at han forløb sig på en højst utilbørlig måde. Som den erfarne politiker, han er, burde han have kunnet sige fra på en ordentlig måde på et tidligere tidspunkt.

Mange vælgere anser Bertel Haarder som et kristent menneske og fik sikkert kaffen galt i halsen, da man hørte hans overfusning af journalisten og sagen har i været fald ikke styrket hans image.

Når det er sagt, vil jeg også sige: "Hvad skulle det være godt for at vise dette for åben skærm? Hvad var nyhedsværdien? Sådanne optagelser burde have været skrottet.

Bjarne Nederby Jessen
MF-kandidat for Kristendemokraterne
www.kd.dk/nederby
Del Link

Rasende Haarder rejser etisk debat

Heinrich R., publiceret d.20/12 17:40 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Rasende Haarder rejser etisk debat
Der er andre, der skælder journalister ud. Her en tale holdt 15. november 2010 ved Journalistforbundets årskonference.

http://www.information.dk/254127.

Den mest relevante tekst set meget længe, der handler om forholdet (læs: misforholdet) mellem politikere og journalister.

Bertel Haarders uforskammede råberi er et eminent eksempel på hvor galt det står til.
Del Link

Rasende Haarder rejser etisk debat

Heinrich R., publiceret d.20/12 17:47 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Rasende Haarder rejser etisk debat
Uffe Ellemann Jensen sagde engang fra overfor en fotograf, hvis ærinde Uffemanden gennemskuede. Den berømte svada var helt på sin plads, og styrkede Ellemanns anseelse.

Når Lille-Lars får et af sine koleriske anfald, og formodent viser sig lidet flatterende, magtfuldkommen og uligevægtig, destrueres optagelserne straks. Det ville da ellers være ganske relevant at vide noget om statsministerens mentale balance (eller momentane mangel på samme).
Del Link
Mere:   1 | 2 | 3 | 4   Næste


flexblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​