Kristine Korsgaard |
4. december 2010
Overvægt, forhøjet blodtryk og andre helbredsproblemer betyder, at ellers velvillige nyredonorer ikke kan bruges
Mellem hver fjerde og hver tredje af dem, som siger ja til at donere en nyre til en af deres nærmeste, bliver afvist af sygehuspersonalet. For højt blodtryk og risiko for sukkersyge er blandt de hyppigste årsager, oplyser de tre hospitalsafsnit i landet, som foretager operationerne.
Dermed kan et menneskes usunde livsstil få direkte konsekvenser for en anden person, som kunne være hjulpet til et længere og bedre liv ved at få indopereret en ny nyre. Sidste år døde 44 danskere, mens de ventede på en donor, viser tal fra den nordiske organisation Scandiatransplant.
"Det har store konsekvenser både for giveren og modtageren, når en donor bliver afvist. Hvis for eksempel en far eller en mor har besluttet at donere den ene nyre til deres barn, bliver de jo dybt ulykkelige, når de ikke kan gøre det. Her har man gået og troet, at man havde en donor, og når det så ikke kan blive til noget af forskellige årsager, er det en stor skuffelse," siger transplantationskoordinator Dorte Mathiasen fra Skejby Sygehus i Århus.
Hun og hendes kolleger afviser cirka en tredjedel af de donorer, som er parate til at give en nyre væk. En del er for psykisk ustabile, men størstedelen bliver afvist på grund af forhøjet blodtryk. Donoren ville dermed udsætte sig selv for en alvorlig risiko ved at afgive en nyre, for det høje blodtryk skader nyrerne, og omvendt kan nyreproblemer øge blodtrykket yderligere.
På Odense Universitetshospital har man i de første 11 måneder af 2010 gennemført i alt 59 nyretransplantationer. Heraf kom de 34 fra en levende donor. Men væsentlig flere patienter kunne formentlig have skiftet daglig dialysebehandling ud med en ny, velfungerende nyre, hvis de potentielle donorer havde haft et bedre helbred. Selvom kandidater med forhøjet blodtryk her bliver frasorteret på forhånd ved et tjek hos egen læge, må hospitalet afvise 25 procent af de resterende," fortæller Claus Bistrup, der er overlæge på Odenses nyreafdeling.
"En almindelig grund kan være, at nyrefunktionen ikke er god nok. Men vi finder altså også en hel del, som viser sig at have øget risiko for sukkersyge – oftest fordi de er småfede for at sige det, som det er," forklarer han.
Næstformand i Nyreforeningen Jan Rishave siger, at foreningen er opmærksom på problemstillingen. Men han har svært ved at se, hvad man kan gøre ved det.
"Vi kan jo ikke gå ud og moralisere over for andre og sige, at de ikke må ryge eller gøre det ene og det andet," siger han.
For Nyreforeningen er sikkerheden for både donor og modtager det helt afgørende.
"De organer, der bliver doneret, skal være 100 procent tjekket og i orden. Jeg er selv transplanteret tre gange og ville nødig have været udsat for en ekstra omgang, fordi jeg havde fået indopereret noget, der ikke var godt nok. Det er også klart, at donoren skal være helt rask. Det duer ikke, at den, der afgiver en nyre, selv ender i dialyse bagefter," siger Jan Rishave.
kristine.korsgaard@k.dkDanmark SIDE 2
Fakta
Læger fra Rigshospitalet har tidligere undersøgt, hvor mange af de potentielle, levende nyredonorer sygehuset måtte afvise i årene 2002 til 2006. Kun godt halvdelen af de i alt 133 kandidater kunne bruges, selv om alle på forhånd havde rapporteret om et godt helbred.
Kilde: Tidsskriftet Transplant International.
FACEBOOK: Bliv ven med etik.dk