Send artiklen Udokumenteret og uværdigt journalistisk makværk til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Udokumenteret og uværdigt journalistisk makværk

Da DR 2 åbenbart ikke havde dokumentation for, at de havde optrådt som "røde lejesvende" i udsendelser og reportager i DR, blev journalisterne udsat for sindelagskontrol om tiden før deres DR-ansættelse. --

- DR.

Kommenter Hold mig opdateret

Kritikken af DR's røde lejesvende er forfejlet, skriver Paul Zebitz Nielsen, sognepræst og journalist på TV-Avisen fra 1965 til 1979

DET ER I 1968, at begrebet "fjernsynets røde lejesvende" dukker op – i en brydningstid, hvor Anden Verdenskrigs rædsler stadig huskes. En tid med oprør mod autoriteter i en slags frigørelsesproces i samfundet både herhjemme og rundt om på kloden med daglige rapporter om Vietnamkrigen, kold krig mellem USA og Sovjet – og frygt for atomkrig.

Den 23. januar er der folketingsvalg, og mens vi går til stemmeurnerne, kan vi i dagens aviser læse om et amerikansk B-52 bombefly, der var styrtet ned ved Thule i Nordgrønland med brintbomber om bord.

Den socialdemokratiske regering Krag taber valget, VKR-regeringen tager over, og statsminister Hilmar Baunsgaard (R), udenrigsminister Poul Hartling (V) og finansminister Poul Møller (K) kommer i tv-krydsild over for fire af mine kolleger på TV-Avisen.

Politikerne føler sig godt behandlet, men den tidligere venstreminister Jens Sønderup spørger i et læserbrev i Vestkysten: "Skal regeringen Baunsgaard dolkes af fjernsynets røde lejesvende?" Journalistforbundet og de fire tv-journalister anlægger sag mod Sønderup for ærekrænkelse og vinder, da retten i Skjern finder udtrykket "røde lejesvende" ubeføjet.

Annonce
På TV-Avisen har vi selvfølgelig hver især vore private politiske holdninger, og blandt os journalister er hele spektret nok dækket ind fra det yderste venstre til det yderste højre – men jeg oplever aldrig, at private politiske meninger indgår i debatter på redaktionsmøder eller i tv-indslag og tv-udsendelser fra TV-Aktualitetsafdelingen.

Vi værner om vores journalistiske integritet og tilstræber objektivitet, og hvis en af os kvajer sig, vil han eller hun få kærligheden at føle på efterkritikmødet dagen efter.

Vi journalister er jo ikke mundlamme, og det er TV-Avisens højt respekterede og lidt barske chef, Hans Jørgen Jensen, i hvert fald heller ikke. Den enkelte journalists troværdighed er fundamentet for TV-Avisen, som vi holder af at lave, og som bliver en væsentlig del af vores liv. Og i toppen af det hele har vi afbalancerede socialdemokratiske kulturpersonligheder som generaldirektør Hans Sølvhøj og radiorådsformand Knud Heinesen.

Hvem vi er? Vi, der laver TV-Avisen her i 1968? Ikke en grå følgagtig masse, men levende mennesker af kød og blod – blandt andre journalisterne Ole Andreasen, Henrik Antonsen, Bent Bertramsen, Mikael Bramsen, Dick Bentsen, Steen Bostrup, Lasse Budtz, Robert Christiansen, Peter Dalhoff-Nielsen, Eric Danielsen, Jørn Dam-gaard, Ole Frøstrup, Werner Hessenschmidt, Claus Jacobsen, Hans Jørgen Jensen, Poul Jørgensen, Christian Kampmann, Asbjørn Yde Larsen, Helge Lorenzen, Flemming Madsen, Birgit Meister, Jakob Nielsen, Paul Zebitz Nielsen, Erik Palsby, Poul Trier Pedersen, Vagn Simonsen, Ole Sippel, Claus Toksvig, Alice Vestergaard og Johannes Aakard. Samt blandt andre korrespondenterne Ulla Terkelsen i London og Karen Dissing Melega i Milano.

På den baggrund var det en ejendommelig oplevelse at se de tre programmer "Jagten på de røde lejesvende", der med titel og foromtale nærmest lagde op til, at hele DR var ræverød.

Tidligere DR-journalister som Jens Navntofte, Kjeld Koplev og Bjørn Erichsen kom i forhør, og da DR 2 åbenbart ikke havde dokumentation for, at de havde optrådt som "røde lejesvende" i udsendelser og reportager i DR, blev de udsat for sindelagskontrol om tiden før deres DR-ansættelse og om, hvad de havde bedrevet i deres fritid.

I tredje og sidste udsendelse i søndags forsøgte DR 2 så at give et billede af nutiden – et forsøg, der fuldendte opfattelsen af tilrettelæggernes uformåenhed. Et slattent, underdanigt mikrofonholderinterview med den nuværende generaldirektør Kenneth Plummer, ordkløveri om petitesser i Ole Sippels 40-årige journalistkarriere og en "lejesvend-udtalelse" af Anders Fogh Rasmussen, som han ikke blev udspurgt nærmere om – og mere i den stil.

Alt i alt: en omgang journalistisk makværk, der er uværdigt for Danmarks Radio.

Paul Zebitz Nielsen var journalist på TV-Avisen fra 1965 til 1979, hvorefter han blev sognepræst
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3

FACEBOOK: Bliv ven med etik.dk

Hold mig opdateret

flexblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​