Uanset hvor ulækre og frastødende disse tegninger er, så står det altså tilbage at der ikke findes ofre. Tegnede figurer er ikke rigtige mennesker.
Pædofile bliver hverken mere eller mindre pædofile af at kigge på tegninger. Pædofile er pædofile. Man kunne ligeså godt argumentere for at stoppe børne-melodigrandprix eller børne tv eller børnetøjsreklamer osv.
Jeg er ikke i tvivl om, at dette forslag er velmenende. Men det er også naivt. Forbud og censur bliver ofte gennemført af velmendende mennesker, der i en eller anden forstand føler sig som moralens vogtere i samfundet. Men når disse mennesker får gennemført deres censur, så rammer de altid bredt. Bredere end de selv forstår.
Begynder man at censurere tegninger, så går der vel ikke lang tid til at det næste forslag kommer på bordet. At censurere skrift. Jeg er ikke i tvivl om, at der også findes en mængde børnepornografiske historier på internettet.
Hvem skal sidde og vogte over danskernes sexuelle fantasier? Politiet? Er det ikke netop den form for tanke-politi, som Orwell skriver om i 1984?
De fleste af os kan da heldigvis være enige om, at børneporno er en afskyelig ting. Fordi der bliver begået overgreb på børn (ikke tegninger). At nogle mennesker både fotograferer, filmer og derefter deler disse overgreb med andre, er så ubegribeligt forfærdentligt, at man jo nærmest ikke ønsker at tænke tanken til ende.
Det er godt at vi har lovgivning imod disse ting. Men man skal passe på med at udvide en lovgivning så den bliver absurd. Man skal passe på med at kriminalisere personer, der ikke er kriminelle. Jeg kan nævne en række kunstnere, som ikke ville kunne udstille kunstværker hvis denne lovgivning bliver gennemført.
Man kan også blot tage et kig på Australien, hvor man HAR gennemført meget meget skrappe og stramme regler for at forhindre "børneporno". For eksempel har Australien forbudt billedmateriale med kvinder der har små bryster eller på en eller anden måde "ligner" unge, selvom de er over 18 (http://theweek.com/article/index/105766/Australias_small_breast_ban).
Ligeledes har man stormet og konfiskeret fotos af internationalt anerkendte fotokunstnere, der har taget billeder af nøgne teenagere (http://www.welt.de/english-news/article2041714/Debate_rages_in_Australia_over_nude_teen_photos.html). Kunstfotografer som Tierney Gearon, Polixeni Papapetrou, Betsy Schneider og Sally Mann (alle kvinder) har også været udsat for censur i bla USA, Australien og Storbritannien.
Skal man tænke denne lovgivning til ende, så skal man censurere Michaelangelo, Rafael, Da Vinci og tusindvis af andre kunstnere. Man skal censurere børn der leger på stranden eller plasker i badebassiner i danske haver.
Ja, hvorfor ikke simpelthen censurere børn? Dæk dem til med burkaer.
Der hersker en slags "moralsk panik" i Danmark, som i resten af den vestlige verden. Men jo mere man lovgiver på dette område, desto mere er man medskyldig i at sexualisere børn, der ikke skal eller bør sexualiseres. Og jo mere censur og forbud man introducerer i samfundet, desto mindre frit og flexibelt bliver det. Det er ikke en udvikling vi skal eftertragte. Uanset hvor velmenende det er.















