Send artiklen Dokumentar om selvmord skaber splid i DR til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Dokumentar om selvmord skaber splid i DR

Selvmord på tv-skærmenDen 59-årige Craig Ewert lider af en smertefuld nervesygdom. Han får hjælp til at begå selvmord på den schweiziske selvmordsklinik Dignitas. Dokumentaren om Craig Ewert blev vist på DR1 søndag aften. -

- SHAUN CURRY/Scanpix Denmark

Kommenter Hold mig opdateret

Mette Bock trækker sig som formand for DR's etiske udvalg, efter DR valgte at vise en dokumentar, hvor en mand får hjælp til at begå selvmord

Søndag aften kunne danskerne på DR1 se den 59-årige Craig Ewert begå selvmord.

DR1 viste dokumentaren 'Hjælp - jeg vil dø', og det skaber nu splid i DR's top. Programdirektør Mette Bock har meddelt, at hun går af som formand for DR's etiske udvalg. Det skriver Berlingske Tidende.

Dokumentaren blev vist i Storbritannien onsdag under titlen 'Suicide Tourist'.

- Suicide Tourist, som jeg gennemså fredag, rejser en række centrale og væsentlige spørgsmål omkring selvmord og aktiv dødshjælp, som DR naturligvis bør behandle og sikre en oplyst debat omkring. Men programmet viser desuden i nærbilleder både selve indtagelsen af den dødelige overdosis medicin samt selve dødsøjeblikket, skriver Mette Bock i en mail til medlemmerne af DR's programetiske udvalg.

Annonce
Mette Bock blev programdirektør i DR i begyndelsen af året. Generaldirektør Kenneth Plummer og mediedirektør Lars Grarup har også været inde over beslutningen om at vise den omdiskuterede dokumentar.

- Jeg meddelte den øvrige direktion, at jeg stærkt ville fraråde visningen af den centrale dødsscene, da dødsøjeblikket er et meget privat øjeblik, og at DR i sin hidtidige praksis ikke har vist sådanne scener. Kenneth valgte imidlertid at følge Lars Grarups indstilling. Det er han som generaldirektør i sin gode ret til, og jeg respekterer valget, står der i mailen.

Mette Bock har ikke ønsket at kommentere sagen over for Berlingske Tidende.

FACEBOOK: Bliv ven med etik.dk

Hold mig opdateret

flexblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock