Send artiklen Biskopper advarer mod at forbyde omskæring til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Biskopper advarer mod at forbyde omskæring

Mens flere politikere og fagfolk – herunder Børnerådet og formanden for Det Etiske Råd – vil forbyde religiøs omskæring af drenge under 15 år, maner en række biskopper til besindighed. -

- Stock.xchng

Kommenter Hold mig opdateret

Landets biskopper fraråder politikerne at forbyde religiøs omskæring af drenge. Det er et indgreb i religionsfriheden, mener de

Mens flere politikere og fagfolk – herunder Børnerådet og formanden for Det Etiske Råd – vil forbyde religiøs omskæring af drenge under 15 år, maner en række biskopper til besindighed. De mener samstemmende, at et forbud er et krænkende indgreb i jøders og muslimers frihed til at praktisere deres religion, og flere peger på, at det svarer til et forbud mod den kristne barnedåb.

– Det er en mere end 3000 år gammel skik, der betyder utrolig meget for deres identitet. Man overtræder en grænse for, hvad man skal blande sig i, hvis man indfører lovgivning. Det ville være et meget stort problem. Bortset fra selve det kropslige indgreb svarer det til at forbyde dåben i kristendommen og den enorme og afgørende betydning, dåben har for blandt andet den religiøse og kulturelle identitet, siger Karsten Nissen, biskop i Viborg Stift.

Og det er Steen Skovsgaard, biskop i Lolland-Falster Stift, enig i. Roskildes biskop, Peter Fischer-Møller, mener, at det er fornuftigt at rejse en debat om konsekvenser og alternativer ved mandlig omskæring. Men da der ikke på nuværende tidspunkt er dokumentation for, at mandlig omskæring medfører nogen overlast – modsat omskæring af kvinder – er han ikke tilhænger af et forbud. For et forbud kan meget let tolkes som intolerance over for kulturelle og religiøse mindretal, mener han.

Annonce
Også Fyns biskop, Kresten Drejergaard, peger på den store forskel på omskæring af kvinder og mænd og fraråder derfor at indføre et forbud. Og det samme gør Københavns biskop, Erik Norman Svendsen.

– Jøderne og muslimerne skal have lov til at foretage deres flere tusind år gamle tradition. For jøderne er der tale om et så grundfæstet pagttegn, at der skal meget stærke argumenter til for at afskaffe det – eksempelvis hvis der var tale om lemlæstelse af kønnet, hvor de ikke senere kunne få børn eller kunne opnå seksuel nydelse. Men modsat kvindelig omskæring er der ikke tale om lemlæstelse, siger biskoppen.

Han fremhæver, at mange danske drengebørn bliver omskåret af medicinske årsager – eksempelvis ved forhudsforsnævring.

– Det ville man ikke gøre, hvis der var tale om en lemlæstelse af kønnet, siger Erik Norman Svendsen.

Elisabeth Dons Christensen, biskop i Ribe Stift, mener, at omskæringen skal diskuteres og undersøges grundigt, inden der kan være tale om lovgivning.

– For vi kan let lave et demonstrationsoptog, og inden vi ser os om, er der kaos omkring os. Det er jo virkelig et indgreb i forældrenes mulighed for at sige, hvor barnet hører til, og et forbud ville gribe dybt ind i religiøse normer. Der skal være tale om et meget alvorligt indgreb, som vil hæmme barnet meget, inden man tager initiativ til at forbyde det, siger hun.

schnabel@kristeligt-dagblad.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med etik.dk

Hold mig opdateret

Biskopper advarer mod at forbyde omskæring

Phileas, publiceret d.20/11 10:57 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Biskopper advarer mod at forbyde omskæring
"Men det argument holder ikke i et moderne samfund, mener ekspert."

Disse ord synes at love et indhold, som ikke er til stede i artiklen.
Del Link

Re: Biskopper advarer mod at forbyde omskæring

Julie Jo Boding, publiceret d.20/11 11:54 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Biskopper advarer mod at forbyde omskæring
Kære Phileas.

Eksperten er blev redigeret ud, men det blev desværre ikke rettet i begyndelsen af artiklen. Vi beklager.

Mvh

Julie Jo Boding
Journalist, Kristeligt Dagblad
Del Link

Re: Biskopper advarer mod at forbyde omskæring

Nederby Jessen, publiceret d.20/11 14:47 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Biskopper advarer mod at forbyde omskæring
Det er her altså rigtigt spændende. Normalt vil biskopperne ikke udtale sig som samlet gruppe, men her ser det ud til, at biskopperne er enige om at advare mod at forbyde omskæring. TAK for det.

Nu glæder jeg mig til også at se biskopperne stå sammen i andre spørgmål. Hvorfor ikke omkring vores eksisterende abortlovgivning?

Bjarne Nederby Jessen
HB-medlem for Kristendemokraterne
Del Link

Re: Biskopper advarer mod at forbyde omskæring

Roland, publiceret d.20/11 14:55 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Biskopper advarer mod at forbyde omskæring
De eneste som rettelig kan vurdere konsekvenserne for omskæring af jødiske/muslimske drengebørn er omskårne jødiske/muslimske mænd. At danske sekulære "eksperter" bedrevidende vil forbyde den praksis er bare dårskab!

Som det er blevet påpeget kan kravet om forbud klart ses som et led i den religionsfjendtlighed som præger tiden.
Del Link

Re: Biskopper advarer mod at forbyde omskæring

shansen4, publiceret d.22/11 21:26 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Biskopper advarer mod at forbyde omskæring
Ang. omskæring og andre religiøse overgreb.
Der er ingen tvivl om, at samfundet i oldtiden var styret af religiøse opfattelser, som bl.a. blev styret af ”syn” eller lignende åbenbaringer, som de ledende havde fået. Således er disse normer gået gennem generationer, og efterhånden er det blevet til kultur – religiøs kultur. Den var ikke bygget på andre opfattelser end dem man kunne fatte – se i verden. Jorden er flad. Der er 7 himle. Osv.

Vi ved bedre nu, og de religiøse skikke må indrette sig efter nutidens opfattelse af verden.

Der er altså ikke nogen grund til, at en dreng eller piges religiøsitet sidder i deres kønsorganer. Der er helt andre end religiøse grunde til, at disse skal beskæres. F. eks. genkendelse og udskilning fra andre - magt.

Der kunne have været andre metoder, som tatovering, huller i ører eller læber, afskårne øren, langt hår eller skæg, underbinding af fødder eller hoved. Nogle metoder er hårde ved menneskene, nogle kan let laves om.

I Danmark må man ikke klippe halen af hunde eller klippe deres øren. Grisene må ikke få halerne beskåret, og man må vis heller ikke tatovere børn. Man må ikke putte killinger i en sæk med en sten, og kaste dem i vandet, og man må ikke vantrive sine husdyr. Sådan er der lovlig beskyttelse af dyr, og man må i øvrigt heller ikke slå børn.

Hvorfor er børn så ikke tilsvarende beskyttet mod andres overgreb?

Da mænd kan få forhudsforsnævring, skal alle mænd så omskæres? Vi kan også få blindtarmsbetændelse, skal vi så straks fjerne blindtarmen, eller hvad med mandlerne?

Omskæring er bare ”en enkelt lille smertefri”? operation, skriver Benedikte Groth d. 19/11. Forbud mod omskæring er efter Martin Ishøys i KD d. 20/11 ”et umådeholdent udtryk for politisk fundamentalisme”. Jesper Langballe mener, ”at det er ”et fuldstændigt harmløst indgreb, som ingen lider under.” Jeg antager han opfatter det på linie med en endefuld! Så mener Niels Frimodt-Møller, at ”tidlig omskæring har mange fordele”.
Endelig skriver Henrik Højlund d. 20/11:” Forbyd religiøse ritualer i det hellige demokratis navn”.

Jeg er helt enig i, at alle de mærkelige overgreb og indgreb, som nogle mennesker kan finde på at foretage i religionens navn skulle fjernes, men på grund af folks egen fornuft.

Religiøsiteten sidder altså ikke i kønsdelene. Lige så lidt skulle det være nødvendigt for nogle piger at få genskabt jomfruhinden, som måske er gået itu ved et naturligt uheld, bare fordi det ligger i en ærgerrig kultur.

Religiøse og kulturelle ritualer kan også føre til det, som Poul Erik Andersen fortæller om i KD d. 19/11, hvor han beskriver en 13-årig piges voldsomme død ved mænds stening af hende.

Når vi kan tage godt vare på dyrene – sikkert også i god overensstemmelse med religionen, måske med undtagelse af schæchtning / halalslagtning, så må det, når religion udarter til sådanne handlinger, som ovenfor beskrevet, være på tide med en religionskritisk vurdering af rigtigheden af disse handlinger.

Der er mange, som bliver bange, så snart man nærmer sig kulturelle områder og især religiøse, så forbud og lovgivning er nok ikke de bedste veje i første omgang.

Men fornuftig ændring af religiøse ritualer, hvor bøn og lovprisning af Gud er det vigtigste - ikke operationer på børn. Det er vel derfor, vi har en Gud!
Søren Hansen
Del Link

Re: Biskopper advarer mod at forbyde omskæring

Niels Larsen, publiceret d.28/11 11:10 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Biskopper advarer mod at forbyde omskæring
Tænk at nogle biskopper, som for det første har gennemgået en lang uddannelse i næstekærlighedens religion nr. 1. og desuden holder opsyn med om præster videregiver evangeliet rent og purt kan gå ind for, at man har ret til at fratage nyfødte drenge deres forhud?

Tænk endvidere på, at læger, der har aflagt deres lægeløfte om ikke at tilføje unødig smerte, foretager disse indgreb.

De fleste af os kender Milgrams berømte forsøg med at tilføje andre smerte ved at give dem et elektrisk stød ved fejlagtigt svar. Begrundelsen hed: ”Det videnskabelige forsøg kræver, at du går videre”.

I tilfældet omskærelse er det religionen, der kræver, at præster, læger – og forældre, tilføjer barnet smerte. Rent tekstmæssigt er det Gud, der kræver det. Vi er helt derhenne, hvor den anklagede forsvarer sig med: ”Jamen, det var Gud, der sagde, at jeg skulle gøre det”.

Næste gang er det barnedåben, der står for tur, hævder nogle. Nå, og hvad så, spørger jeg? Skal de nyfødte drengebørn måske stadig under kniven bare for at redde barnedåben?
Del Link
flexblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock