Send artiklen Afslag på abort i Danmark – fik den i England til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Afslag på abort i Danmark – fik den i England

En dansk kvinde rejste til England for at få foretaget en sen abort, fordi hun fik afslag i Danmark. -

- stock.xpert

Fakta

Sene aborter

Tilladelse til en sen abort gives, hvis barnet risikerer alvorlig sygdom, eller hvis moderen er...
Læs mere
flexblock
58 debatindlæg Hold mig opdateret

Da en scanning viste, at Julie F. Rask Larsen ventede et handicappet barn, ville hun have en sen abort. Men det fik hun afslag på i Danmark og måtte i stedet rejse til udlandet. Dybt krænkende mener hun og klager nu til Folketinget

Hvorfor tilbyder samfundet scanning for misdannelser i 20. graviditetsuge, når den enkelte kvinde ikke selv bagefter må tage stilling til abort eller ej? Og hvorfor må man ikke abortere et handicappet foster i 20. uge, når der er fri abort af raske fostre ind til 12. uge?

Det er nogle af de spørgsmål, Julie F. Rask Larsen nu beder Folketingets sundhedsudvalg tage stilling til. Selv fik hun tidligere på sommeren afslag på en sen provokeret abort, efter at en misdannelsesscanning havde vist, at hendes kommende barn manglede venstre underarm.

– For vores vedkommende var det for stort et handicap. Først tænker man, at det bare er en arm, men da vi begyndte at sætte os ind i det, gik det op for os, hvor omfattende et handicap det er at mangle en arm. Der er erhverv, barnet aldrig vil kunne få, sport det ikke kan dyrke, og hvis det ikke er psykisk stærkt, kan det få et meget vanskeligt liv. Det ville vi ikke, siger Julie F. Rask Larsen.

Der var ellers tale om en ønsket og nøje planlagt graviditet. Julie F. Rask Larsen og hendes mand Mikael Ottesen Hansen har kendt hinanden siden gymnasietiden i Næstved, for et år siden blev de gift, og med et år tilbage af Julies medicinstudie var de klar til børn. Julie lagde p-pillerne på hylden sammen med alkohol, kaffe og festcigaretterne, droppede den kemikaliefyldte shampoo og tog de rette vitaminer. Kort efter var den 25-årige lægestuderende gravid.

Annonce
– Vi gjorde alt det rigtige, og det var også med fuldt overlæg, at vi valgte at forsøge at få børn tidligt. Så er risikoen for misdannelser og kromosomfejl mindre, siger Julie F. Rask Larsen.

Til november skulle der have ligget en lille dreng i børneværelset i lejligheden i København, men Julie har ingen gravid mave længere, og på værelset står i stedet parrets computere. Efter scanningen meddelte hun lægen, der allerede var i gang med at tale om håndkirurgi, at det var uaktuelt. I stedet ville hun have en abort. Aborter efter 12. uge skal man søge om tilladelse til, og for at få lov skal der være tale om en alvorlig legemlig eller sjælelig lidelse. Alternativt skal moderen være psykisk syg eller socialt sårbar.

– Lægerne sagde, at de ikke mente, at vi ville få tilladelse til abort, men vi søgte alligevel, siger Julie F. Rask Larsen.

Afslaget kom en uge senere. Handicappet var for lille til at berettige til en sen provokeret abort, og Julie var hverken psykisk syg eller i en socialt sårbar situation.

– Vi vidste godt, at vi ville få afslag, så mens vi ventede på det, gik vi i gang med at undersøge alternativer på nettet. En medarbejder på hospitalet havde fortalt os, at loven er mere liberal i Sverige, og derfor tog vi til Malmø. Samtidig bookede vi tid på en klinik i London, forklarer Julie F. Rask Larsen.

Også i Sverige blev det til et afslag. Det samme gjaldt i Abortankenævnet, hvortil Julie klagede efter afslaget fra det regionale abortsamråd.

To uger efter, at den manglende underarm var konstateret, fik Julie en provokeret abort i England, hvor der er fri abort til 24. uge. Hun lægger ikke skjul på, at det var et barsk forløb. I de to uger lå hun for det meste krøllet sammen på sofaen og prøvede at ignorere sparkene fra barnet i maven.

Aborten var også barsk. Først blev fosteret slået ihjel, og dagen efter skulle det ud – heldigvis var den unge kvinde lagt i narkose undervejs.

– Det var helt elendigt, men det var det, vi ville. Jeg føler mig dog svigtet af systemet i Danmark. Man tilbyder scanninger i uge 20, men når det så viser sig, at barnet er handicappet, vil man ikke respektere mit valg. 15.000 kvinder får hvert år før 12. uge foretaget aborter af raske fostre i Danmark, men jeg må ikke fravælge mit handicappede barn i uge 20. Det er ikke logisk, og jeg mener, der er et hul i loven, siger Julie F. Rask Larsen.

Det har hun delvis ret i, mener professor i sundhedsret ved Københavns Universitet Mette Hartlev.

– Der har hele tiden ligget et latent problem i samspillet mellem fosterdiagnostikken og abortsamrådene. Der mangler en systematisk refleksion af, hvorfor man tilbyder fosterdiagnostik, og jeg kan godt forstå, at nogle kvinder forventer, at de har ret til en sen abort, når der nu er tilbud om misdannelsesscanning. Der er brug for, at politikerne forholder sig til, hvilke normer og værdier der skal ligge til grund. Abortloven er fra 1972 og havde jo slet ikke forudset den udvikling, der er kommet med fosterdiagnostik, siger Mette Hartlev.

Julie F. Rask Larsen understreger, at hun fortsat synes, vi bør have en abortgrænse i Danmark ved 12. uge, men viser det sig efter det tidspunkt, at barnet er abnormt, må det være op til kvinden alene at beslutte, om hun vil beholde barnet eller ej. Denne ret skal hun have frem til uge 24, hvor barnet er levedygtigt uden for livmoderen.

– Jeg føler mig utroligt krænket som kvinde. Det er Mikael og jeg, der skal leve med et handicappet barn, og så må det også være min beslutning, hvad der er det rette for mig, siger Julie F. Rask Larsen.

En af dem, der tager stilling til de sene aborter, er overlæge Lisa Bang fra Herlev Hospital. Hun er suppleant i Abortankenævnet og understreger, at hun ikke har været involveret i den konkrete sag. Men generelt siger hun:

– Ifølge dansk lovgivning slutter selvbestemmelsen ved 12. uge. Efter det tidspunkt er loven også klar, idet den siger, at der så skal være tale om alvorlige lidelser. Hvad der er alvorligt, er Abortankenævnets fortolkning. Der er ingen garanti for at få det perfekte barn, og når det er ude af mors liv, kan der også opstå ting, som man er nødt til at håndtere som forældre, siger Lisa Bang, der dog godt forstår kvindernes forventning.

– Sundhedsvæsenet har selv været med til at stille i udsigt, at vi kan lave designerbørn med de mange tilbud om undersøgelser. Men sådan er virkeligheden ikke, og vi må informere om, at en scanning ikke er en garanti for alt muligt, og at man heller ikke har ret til alting, siger hun.

Det er nu seks uger siden, at Julie M. Rask Larsen fik en sen abort i England. Hun mener, det er vigtigt at få en debat om, hvad vi skal med de sene misdannelsesscanninger, når kvinderne i sidste ende ikke selv kan træffe en beslutning.

Hun skal dog ikke vente gehør fra formanden for Folketingets sundhedsudvalg, Preben Rudiengaard (V), når hun til efteråret får foretræde for udvalget.

– Vi lever i perfektionens højborg, og folk vil have det perfekte barn. Men jeg synes ikke, man skal have lov til en sen abort på grund af et mindre fysisk handicap. Vi har jo også en fantastisk teknologi i dag og gode proteser, og man kan sagtens få et godt liv med bare en arm, siger han.

Parret i København håber snart at blive gravide igen – med et rask lille barn. Til den tid vil de få tilbudt flere scanninger tidligere i forløbet, og så håber Julie F. Rask Larsen, at eventuelle handicap vil blive opdaget tidsnok til en abort i Norden.

– Som udgangspunkt ville jeg gøre det her igen, men jeg ved det først, hvis jeg står i situationen. Næste gang vil jeg under alle omstændigheder blive scannet i uge 14, og så kan jeg få en abort i Sverige, siger Julie F. Rask Larsen.

dahl-hansen@kristeligt-dagblad.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3 | 4

FACEBOOK: Bliv ven med etik.dk

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Afslag på abort i Danmark – fik den i England

Moders Vilje, publiceret d.23/08 09:15 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Afslag på abort i Danmark – fik den i England
Er det etisk korrekt at slå ihjel fordi at det levende er besværligt?
Har du ret til at blive mor når du dræber dine/dit barn?
Del Link

Re: Afslag på abort i Danmark – fik den i England

guillaume, publiceret d.23/08 09:37 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Afslag på abort i Danmark – fik den i England
venstre underarm?????? helt ærligt!
selvfølgelig er det op til hver enkelt hvad man vælger at gøre, eftersom vi har den frihed, men bare fordi muligheden er der betyder det jo ikke at man skal bruge den. nu kender jeg tilfældigvis flere gode venner som lever udemærkede liv med handicap. jeg kender en kvinde der mangler hele venstre arm - hun maler og laver keramik. en anden god ven sidder i kørestol men læser til molekylærbiolog. en tredje bekendt mangler også underarmen, men han spiller sørme både klaver og trommer...altså, livet er også det man selv skaber ikk?!

meget nærsynede eller farveblinde mennesker kan fx heller ikke blive piloter vel. og hvis man er meget lille er det nok heller ikke basketball-spiller eller mannequin man bliver. tænk at vælge at abotere pga sådan noget, jeg forstår det ikke! (men det er der selvfølgelig heller ingen der siger jeg skal )
kh, Mette
Del Link

Re: Afslag på abort i Danmark – fik den i England

Anders Rønn, publiceret d.23/08 10:42 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Afslag på abort i Danmark – fik den i England

Jeg har i sandhed ondt af den kvinde, som kan være læge og samtidig vælge et menneske fra. Hun af alle personer burde vide bedre. Burde vide, at det er et lille skrøbeligt meneskeliv, som hun af selviske grunde ikke kan overskue at have i sit sikkert smukke designerhjem. I sin lille perfekte tilværelse. Det er decideret skræmmende.
Rart, at jeg ikke bor i nærheden af hende.

Diskvalificerer vi mennesker som mangler en arm, så kunne vi ligeså godt tage de rødhårede, de svagtseende, de gamle og alle andre som er anderledes eller en byrde for samfundet med i svinget?!
Hvor meget det er mit temperament imod, så vil jeg forsøge at bede for Julie og hendes ligemænd og kvinder.
Gud se i nåde til os, Anders Rønn
Del Link

Re: Afslag på abort i Danmark – fik den i England

jnk, publiceret d.23/08 11:24 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Afslag på abort i Danmark – fik den i England
Jeg er dybt rystet over ovennævnte forsidehistorie i dagens avis. Over at man som lægestuderende i 2008 vælger en abort i 20. graviditetsuge - på grund af én manglende underarm! Over at der bag valget angiveligt ligger argumenter som "erhverv, barnet aldrig vil kunne få", "sport, det ikke kan dyrke" og frygt for "et vanskeligt liv for barnet hvis det ikke er psykisk stærkt", hvilke jeg synes blot gør historien endnu mere skræmmende.

Hvor går grænsen for vores perfektionisme? Hvor meget skal vi planlægge på forhånd? Hvad skal der til for at leve et godt liv?

Én ting er at den lægestuderende og hendes mand har taget dette valg; det er deres og de skal leve med deres beslutning resten af livet.

Noget helt andet er at de på denne baggrund vælger at føle sig "svigtet af systemet i Danmark". For mig at se har "systemet" netop udfyldt sin væsentligste rolle: at påpege og fastholde en grænse for individets ret til at træffe beslutninger på egne og andres vegne.

Jeg håber at denne historie giver anledning til en bred og grundig debat i Danmark.

Med venlig hilsen

jnk
Del Link

Re: Afslag på abort i Danmark – fik den i England

JIS, publiceret d.23/08 17:07 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Afslag på abort i Danmark – fik den i England
Lad mig først slå en ting fast: Jeg ER tilhænger af fri abort. Der kan være særdeles gode grunde til at få en abort, ind imellem endog efter 12. uge.

Men i denne sag stejler jeg.

En underarm!!!!! Så barnet måske ikke kommer på fremtidens håndboldlandshold.....so what, det gør de færreste af os alligevel. Og ja, der vil sikkert være job, som barnet aldrig vil kunne bestride - men de fleste af os må leve med begrænsninger. Jeg er f.eks en sinke til fysik og bliver aldrig nogen ny Niels Bohr, men jeg lever med det.
Jeg forstår simpelthen ikke denne hang til det ultimativt perfekte barn, og jeg kommer i tanke om nogle af de virkelig fagligt svage børn, jeg har mødt i mit tidligere virke som lærer. Børn som aldrig nogensinde får en fin og lang uddannelse. Eller de børn som er motorisk håbløst bagud og aldrig kommer i nærheden af fodboldklubbens førstehold. Men alligevel børn som får gode og spændende liv, fordi de har kærlige og opmærksomme forældre, der elsker dem, som dem de er.
Disse børns svagheder kunne og kan for de flestes tilfælde ikke afsløres i en scanning. Det er svagheder, som har vist sig efterhånden, som børnene er blevet ældre, og som børn og forældre har lært at leve med på godt og ondt.
Jeg tror, at man risikerer at få nogle enormt store nederlag, hvis man forventer det perfekte barn. Selvom barnet synes perfekt ved fødslen, ved ingen, om det 10 år senere må gå en klasse om, eller om det som kåd teenager kommer ud for en alvorlig knallertulykke, hvor begge ben må ambuteres. Man KAN ikke gardere sig mod alt.
Jamen, når man nu har muligheden i fostertilstanden, kan man indvende. Tja, til det er det eneste ræsonable svar vel, at fordi man har en mulighed, behøver den ikke nødvendigvis benyttes/udnyttes, gør den?

Til slut vil jeg tilføje, at jeg lykkeligvis tror, at det er sådan, at netop det uperfekte menneske er så uendelig nemt at holde af.
JIS
Del Link

Re: Afslag på abort i Danmark – fik den i England

the_thinker, publiceret d.23/08 19:07 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Afslag på abort i Danmark – fik den i England
For mig at se er hele "abortsituationen" i DK kørt helt af sporet.
Der er så mange der taler om kvindens og forældrenes RET. Med hvad med det lille ufødte barn/foster? Har det nogen RET eller nogen mulighed for at blive hørt?

Kan nogen fortælle mig den principielle forskel på at slå et født barn ihjel, og slå et ufødt barn/forster ihjel (f.eks. dette 20 uger gamle foster)?
Selvfølgelig er forældrene knyttet mere følelsesmæssigt til det fødte barn, men i begge tilfælde slår man et barn ihjel, ja tager et liv.

Jeg ønsker ikke at være sort/hvid i abort-problematikken, men en sådan beslutning som Julie Rask Larsen og hendes partner har taget, står jeg fuldstændig uforstående overfor.
Disse forældre har jo slået deres barn ihjel, bare fordi det mangler en underarm! Vi bruger ordet abort og så legaliserer vi det på den måde overfor os selv.
Det er til at græde over!
Del Link

Re: Afslag på abort i Danmark – fik den i England

hanne jacobsen, publiceret d.23/08 20:47 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Afslag på abort i Danmark – fik den i England
Kære begge to!
Forhåbentlig kommer I til fornuft og indser, at intet i virkelighedens verden er perfekt, heller ikke vore børn, hvor gerne vi måske ville, at de var. Hvad gør I, hvis det næste barn heller ikke er "perfekt"?
Skulle vi i 1979 have valgt abort, hvis vi da vidste, at vores søn er homoseksuel? Tanken er lige så absurd, som det valg, som I har taget. At have en homoseksuel søn er det bedste, som er sket for os, for derved er vi blevet opmærksomme på og har skullet tage stilling til, hvordan vi skal forholde os til familie og venner, og ikke mindst til det land, som vi har valgt at leve i. At høre ham fortælle i 2002, at han er homoseksuel, var som at føde ham på ny.
Hvad betyder en manglende underarm, ærlig talt.
Misforstå mig ikke, jeg går fuldt ind for fri abort i meget pressede situationer, men der findes dog visse etiske overvejelser, og frem for alt tanker om, hvorfor vi sætter børn i verden. Det skulle vel aldrig være ren og skær egoisme fra forældrenes side?
Men måske gør også en generationsforskel sig gældende, det er måske ikke ligegyldigt, om forældrene er i 20´erne eller er årgang 1947?
Del Link

Re: Afslag på abort i Danmark – fik den i England

Jannie, publiceret d.23/08 23:27 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Afslag på abort i Danmark – fik den i England
Hvis man ikke kan overskue et barn med så lille et handikap, så synes jeg man bør overveje om man overhovedet kan overskue at have et barn.

Jeg synes dette er et glimrende eksempel på den egoisme der gennemsyrer vores samfund. Den alt alt for snævre ide om hvad der skal til for at man har et godt liv. Siden hvornår er det et fald i livskvaliteten at der er sportsgrene man ikke vil være i stand til at deltage i?
Del Link

Re: Afslag på abort i Danmark – fik den i England

Karlo Brondbjerg, publiceret d.23/08 23:35 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Afslag på abort i Danmark – fik den i England
En underarm...

Hvilket frygtelig signal sender vi ikke til de mennesker i vores samfund der er "anderledes"


På 30 år er ½ million fostre blevet forhindret i alt leve livet alene i Danmark.

Karlo Brondbjerg
Del Link

Re: Afslag på abort i Danmark – fik den i England

StineM, publiceret d.23/08 23:47 (for 4 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Afslag på abort i Danmark – fik den i England
Jeg forstår det ikke helt? Man må ikke ligge hånd på sine børn uanset hvad, men man må godt slå sit barn ihjel på grund af et ubetydeligt handikap som masser af mennesker har.

Nu kan det godt være jeg spiller dum, men burde man ikke have en bedre forståelse og respekt for liv som medicinstuderende?

Bliver det næste at de udarbejder en folder om hvordan man skal forholde sig hvis man ikke får sin vilje eller hvis loven ikke passer til ens personlige behov?

Denne sag burde virkelig få retsligt efterspil da en dansk statsborger på trods af dansk lovgivning har valgt at hun reglerne ikke gælder hende.

Udlændinge der tager til et andet land for at få deres døtre omskåret bliver da også straffet når de returnerer til landet hvorfor er et ufødt barn mindre værd?
Del Link
Mere:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6   Næste


flexblock
flexblock
flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​